Skip
Navigation

Districts and Place Names in West Virginia From
The New Descriptive Atlas of West Virginia
1933

Compiled by Kim Johnson
2004


BARBOUR COUNTY

Cove District
Dent
Cove Run
Kasson
Moatsville
Nestorville
Valley Furnace

Pleasant District
Adaland
Browntown
Berryburg
Close
Clemtown
Galloway

Elk District
Elk City
Overfield
Pepper

Glade District
Meadowville
Tacy

Philippi District
Arden
Berryburg Junction
Meriden
Philippi
Tygarts Junction

Union District
Century
Century No. 2
Century Junction
Hall
Hall Station
Peeltree
Rangoon
Volga

Barker District
Belington
Dartmoor
Junior

Valley District
Lantz
Werner


BERKELEY COUNTY

Hedgesville District
Allenville
Baxter
Dry Run
Hedgesville
Higgins
Jones Springs
North Mountain
Soho
Tomahawk

Falling Waters District
Bedington
Falling Waters
Hainesville
Marlowe
Springs Mills

Opequon District
Berkeley
Bessemer
Blairton
Greenburg
Martinsburg
Scrabble
Tabb

Arden District
Arden
Pikeside
Tabler
Van Clevesville

Gerrardstown District
Ganotown
Gerrardstown
Glengary
Mills Gap
Myers
Nollville
Shanghai


BOONE COUNTY

Peytona District
Andrew
Ashford
Bradley
Brush Creek
Brushton
Cabell
Cobbs
Costa
Dartmont
Easly
Emmons
Nellis
Peytona
Rumble

Scott District
Altman
Danville
Foster
Harless
Hopkins
Julian
Laville
Lory
Madison
Mistletoe
Morrisvale
Rock Creek
Silush
Vancamp
Ottawa
Ramage
Secoal
Stark
Turtle Creek
Turtletown

Crook District
Bald Knob
Barrett
Bigson
Bim
Bobwhite
Chap
Clinton
Echart
Gordon
Kelcol
Lanta
Lantie
Matts
Pond
Poston
Quinland
Rock Lick
Uneeda
Van
West Junction
Wharton
Workman

Sherman District
Bloomingrose
Comfort
Elk Run Junction
Esterling
Fred
Garrison
High Coal
Joe's Creek
Keith
Maxine
Mordue
Nelson
Orgas
Prenter
Racine
Red Dragon
Seth
Sharlow
Whitesville


BRAXTON COUNTY

Salt Lick District
Berry Siding
Bower
Bulltown
Burnsville
Confluence
Copen
Corley
Dutch
Falls Mill
Gem
Gregory
Heaters
Hermione
Hettie
Jopppa
Knawl
Letch
Milroy
Napier
Orlando
Rollyson
Salt Lick Bridge
Vernon
Warner
Wildcat

Otter District
Belfont
Bonnie
Braxton
Chapel
Clickton
Cutlips
Davison
Exchange
Fairbanks
Flower
Gassaway
German
Home
Knapp
Little Otter
Lloydsville
Pembroke
Progress
Riffle
Scott

Holly District
Baker's Run
Bison
Canfield
Caress
Curtis
Centralia
Flatwoods
Holly
Holstead
Hoover
Hopkins Station
Hyer
Laurel Fork
Levi
Little Birch
Marpleton
McNutt
Newville
Palmer
Polemic
Sutton
Tesla
Thrash
Wire Bridge

Birch District
Clem
Dessie
Dingy
Duck
Elmire
Frametown
Gip
Glendon
Herold
Jennings
Middle Run
Rockton
Rosedale
Sleith
Strange Creek
Tague
Tate
Twistville
Wilsie


BROOKE COUNTY

Cross Creek District
Cliftonville
Colliers
Cross Creek
Edgington
Fairy Glen
Follansbee
Log Row
Louise
Lower Ferry
Middle Ferry
Rockdale
Virginville
Wellsburg
Wheeling Junction

Buffalo District
Bethany
Beech Bottom
Bowman
McKinleyville
Power
Short Creek
Windsor Heights


CABELL COUNTY

Union District
Crown City Ferry
Greenbottom
Howell
Laclede
Lesage
McCurdy
Millersport Ferry
Swan
Union City

Grant District
Culloden
Fudges
Howell Mill
Milton
Ona
Yates

Barboursville District
Barboursville
Cox's Landing
Floding
Melissa

Guyandotte District
Central City
Gaylersville
Guyandotte
Hodges
Huntington
Wilson

McComas District
Inez
Johnson
Martha
Roach
Salt Rock
Sarah


CALHOUN COUNTY

Sheridan District
Annamoriah
Big Bend
Creston Flats
Freed
Industry
Purdy
Rhoda

Center District
Ayers
Big Springs
Five Forks
Grantsville
Joker
Lovada
Star

Sherman District
Apple Farm
Dodrill
Hathaway
Hattie
Henrietta
Index
Mt. Zion
Nobe
Russett
Sand Ridge
State
Sycamore
White Pine

Lee District
Adam
Altizer
Arnoldsburg
Beech
Cremo
Hur
Leatherbark
Millstone
Pink
Richardson
Rilla
Rocksdale

Washington District
Chloe
Douglas
Euclid
Gomez
Losie
Milo
Minnora
Mud Fork
Nicut
Oka
Orient
Orma
Stinson
Walnut


CLAY COUNTY

Otter District
Big Otter
Duck
Floe
Hallburg
Kidtown
Nebo
O'Brion
Osie

Buffalo District
Cressmont
Dille
Eakle
Enoch
Groves
Harrison
Ira
Ivydale
Redhouse Siding
Standing Rock
Swandale
Wattsville
Widen

Henry District
Avoca
Clay
Dundon
Henry
Jamestown
Maysel
Morocco
Ovapa
Sand Fork
Spread
Upper Leatherwood
Valley Fork
Whetstone

Pleasant District
Bickmore
Big Sycamore
Crosby
Dorfee
Elkhurst
Fola
Hartland
Indore
Lizemores
Scotford

Union District
Birch Run
Bomont
Glen
King
Odessa
Paxton
Porter
Procious
Queen Shoals
Rowser/Rouser
Shelton
Warfield


DODDRIDGE COUNTY

McClellan District
Abbie
Ashley
Center Point

Grant District
Canton
Industrial
Long Run
Morganville
Sherwood

Greenbrier District
Big Isaac
Coldwater
Miletus

West Union District
Camp
Smithburg
West Union

New Milton District
Avon
Blandville
Market
New Milton

Central District
Central
Duckworth
Greenwood

Southwest District
Oxford
Summers

Cove District
Grove
Leopold
St. Clara
Zion Church


FAYETTE COUNTY

Falls District
Alloy
Boomer
Cannelton
Carbondale
Gamoca
Gauley Bridge
Glen Ferris
Harewood
Jodie
Longacre
Marting
Romont
Smithers
Wanetta
Wyndal

Kanawha District
Beard's Fork
Columbia
Deepwater
Donwood
Eagle
Elk Ridge
Gauley
Hamilton
Hickory Camp
Kanawha Falls
Kimberly
Kincaid
Kingston
Mahan
Milburn
Montgomery
Mossy
Mt. Carbon
Page
Powellton
Robson
Westerly

Mountain Cove District
Ansted
Dietz
Elliott
Elmo
Fayette
Gaymont
Graydon
Hawk's Nest
Lansing
Leander
Marvel
Michigan
Mountain Cove
Mulvane
Newlyn
Ramsey
Sunnyside
Victor

Nuttall District
Boone
Caperton
Clifty
Divide
Dubree
Edmond
Hico
Keeney Creek
Lookout
Miller
Nallen
Nuttallburg
Pine Grove
Russellville
Winona
Withrow's Mill

Fayetteville District
Bachman/Backman
Bays
Beckwith
Bishop
Bowlin
Brooklyn
Carlisle
Concho
Cotton Hill
Cunard
Dempsey
Dothan
Dunloup
Elverton
Erskine
Fayetteville
Garten
Gatewood
Glen Jean
Greenstown
Harvey
Hilltop
Kaymoor
Kilsyth
Lively
Lochgelly
Long Branch
Macdonald
Minden
Newlyn
Oak Hill
Ogden
Paintsville
Pax
Prudence
Red Star
Roseville
Rush Run
Turkey Knob
Sanger
Scarbro
South Caperton
Summerlee
Sun
Whipple
Whipple Junction
White Oak
Whitney
Willis Branch
Wingrove
Wriston

Sewell District
Aldrich Camp
Clifftop
Corliss
Danese
Dimmock
Fire Creek
Honeydew
Landisburg
Maplewood
Maywood
Pennbroke
Pittman
Ravenseye
Sewell
Thurmond

Quinnimont District
Alaska
Arthur's Siding
Backus
Beelick Knob
Bellwood
Claremont
Crickmer
Ephraim
Export
Gentry
Greenwood
Gwinns
Hemlock
Kathryn
Laurel Creek
Lawton
Layland
McKendree
Meadow Bridge
Prince
Quinnimont
Red Springs
Shawver
Springdale
Stonecliff
Sturgeon Branch
Thayer


GILMER COUNTY

Troy District
Alice
Connings
Cox's Mill
Linn
Newberne
Spurgeon

Glenville District
Baldwin
Blackburn
Donlan
Dora
Dusk
Ellis
Gilmer
Glenville
Rudkin
Sand Fork
Stewart
Stouts Mill
Truebada

DeKalb District
Alfred
DeKalb
Latonia
Lucerne
Racket
Revel
Revere
South Penn Yard
Tanner

Center District
Bennett
Cedarville
Let
Letter Gap
Lockney
Normantown
Orton
Perkins
Rosedale
Shock
Stumptown
Valley
Venus
Withers


GRANT COUNTY

Union District
Bayard
Bismarck
Dobbin
Fairfax
Gormania
Greenland
Henry
Jordan Run
Mt. Storm
Scherr
Streby
Wilson
Wilsonia

Grant District
Arthur
Falls
Forman
Lehmansville
Martin
Maysville
Medley
Seymourville
Twin Mountain
Williamsport

Milroy District
Bull's Head
Corners
Dorgas
Hiser
Hopeville
Ketterman
Landes
Masonville
Pansy
Petersburg
Rough Run


GREENBRIER COUNTY

Meadow Bluff District
Anjean
Bellburn
Bingham
Clearco
Coon's Creek
Crag
Crawley
Crichton
Dennis
Duo
Farmdale
Kieffer
Leslie
Marfrance
McClung
Meadow Bluff
Nutterville
Quinwood
Rainelle
Rock Cliff
Rupert
Sewell Valley
Smoot
Vale

Williamsburg District
Clintonville
Cornstalk
Friars Hill
Hughart
Jetsville
Sunlight
Trout Valley
Williamsburg

Falling Waters District
Auto
Camp Slab
Cordova
Droop
Esty
Falling Springs
Golden
Julia
Leonard
Love Ridge
Modoc
North Bend
Oscar
Renick
Renick's Valley
Rorer
Twin Sugars

Frankford District
Alum Springs
Anthony
Brantville
Frankford
Gardner
Henning
Spring Creek
Unus
Vago

Lewisburg District
Bower
Brink
Caldwell
Harper
Lewisburg
Maxwellton
Richards
Wagner
Whitecomb

Blue Sulphur District
Alderson
Alta
Asbury
Blaker Mills
Blue Sulphur Springs
Dawson
Grassy Meadows

Fort Springs District
Fort Springs
Rockland
Ronceverte
Teaberry

Irish Corner District
Frazier
Halfway
Hoke's Mill
Organ Cave

White Sulphur District
Alvon
Caldwell
Camp Allegheny
Columbia Sulphur Springs
Hart's Run
Heister Station
Judyton
Mapledale
Neola
Shryock
Sue
Trainer
Tuckahoe
White Sulphur Springs
Wiley's Crossing


HAMPSHIRE COUNTY

Springfield District
Donaldson
Grace
Green Springs
Okonoko
Ritters
Springfield
Wapocomo

Gore District
Belt
Creekvale
Frenchburg
Higginsville
Hoy
Levels
Neals Run
North River Mills
Pleasantdale
Points
Shanks
Slanesville
Spring Gap
Three Churches

Sherman District
Augusta
Delray
Ford Hill
Kirby
Rio
Ruckman
Sedan
Shirt Mountain

Bloomery District
Bloomery
Cold Stream
Forks of Cacapon
Good

Capon District
Capon Bridge
Capon Springs
Concord
Dillon's Run
Hanging Rock
Hooks Mills
Highview
Intermont
Jericho
Lehew
Loom
Millbrook
New
Shiloh
Yellow Springs

Romney District
Glebe
Johnson
Pancake
Romney
Sector
Valley
Vanderlip

Mill Creek District
Junction
Mechanicsburg
Purgitsville
Rada


HANCOCK COUNTY

Grant District
Arroyo
Chester
Congo
Kenilworth
Newell

Clay District
Empire
Moscow
New Cumberland
Pughtown
Tenbury

Butler District
Holliday's Cove
King's Creek
New Cumberland Junction
Weirton
Zalia


HARDY COUNTY

Moorefield District
Cunningham
Doman
Fabius
Flats
Fort Run
Inkerman
McNeill
Moorefield
Old Fields
Rock Oak
Sycamore

Capon District
Arkansas
Furnace
McCauley
Perry
Rio
Rockland
Wardensville

Lost River District
Baker
Basore
Kim's Run
Lost City
Lost River
Mathias
Needmore

Southfork District
Bass
Drake
Durgon
Fisher
Kessell
Milam
Peru
Rig
Welton


HARRISON COUNTY

Sardis District
Alliance
Brown
Fonda
Katy Lick
Olive
Rinehart
Sardis
Wallace

Eagle District
Cambria
Dola
Hepzibah
Hughes
Jimtown
Lumberport
Margaret
Oakdale
Peoria
Pooz
Prospect
Robey
Rosebud
Wyatt

Clay District
Adamsville
Enterprise
Gypsy
Haywood
Owings
Pine Bluff
Riverdale
Robinson's Run
Saltwell
Shinnston
Viropa
Willard

Ten Mile District
Bristol
Deweytown
Industrial
Maken Station
Marshville
Salem

Coal District
Dawmont
Farnum
Glen Falls
North View
Reynoldsville
Spelter
Wilsonburg

Clark District
Adamston
Clarksburg
East View
Nutter Fort
Wolf Summit

Simpson District
Anmoore
Bridgeport
Brushy
Cook's Mines
Grassland
Meadowbrook
Ocean Mines
Simpson

Elk District
Craigmoor
Johnstown
Romine's Mills
Quiet Dell

Grant District
Dayton
Lost Creek
McWhorter
Mt. Clare
Rockford

Union District
Benson
Good Hope
Jarvisville
Kincheloe
Sycamore Dale
Tichenal
West Milford


JACKSON COUNTY

Grant District
Beatysville
Brewster
Browning
Buttermilk
Cuba
Finn
Lockhart
Lone Cedar
Medina
McClain
Morgan
Moselle
Murraysville
Muse's Bottom
Neptune
Nesselroad
Polk
Portland
Runkle
Sherman
Skull Run
Tobin Grove
Utica
Willowdale

Ravenswood District
Crow Summit
Duncan
Garfield
Hemlock
Hughes
Independence
Jones Crossing
Leroy
Liverpool
Meadowdale
Mentor
New Era
North Ravenswood
Odaville
Ravenswood
Sandyville
Silverton
Wilding

Union District
Angerona
Cottageville
Flatwoods
Huntsville
Millwood
Pleasantview
Mt. Alto
Ripley Landing
Silver Valley
Willow Grove

Ripley District
Adamstown
Edgar
Evans
Fairplain
Given
Goldtown
Kenna
Loop
Mt. Moriah
Mt. Tell
Parchment Valley
Plum Orchard
Ripley
Shatto
Sidneyville

Washington District
Advent
Aplin
Bellgrove
Buffalo
Fletcher
Frozen Camp
Gay
Hereford
Kentuck
Louther
Marshall
Romance
Skidmore
Statts Mill


JEFFERSON COUNTY

Shepherdstown District
Bardane
Darke
Shenandoah Junction
Shepherdstown

Middleway District
Kearneysville
Middleway

Charles Town District
Charles Town
Harmony
Mechanicstown
Mountain Mission
Ranson

Harper's Ferry District
Bakerton
Bolivar Engle
Halltown
Harper's Ferry
Millville

Kabletown District
Jamestown
Meyerstown
Mt. Pleasant
Rippon
Summit Point


KANAWHA COUNTY

Poca District
Blundon
Hiccumbottom
Island Branch
Legg
Pocatalico
Sissonville
Track Fork
White Chapel

Union District
Dunbar
Flatwood
Fry
Guthrie
Institute
Lock Seven
Nitro
Rocky Fork
Sattes
Wallace

Charleston District
Barlow
Charleston
Etowah

Elk District
Aarons Fork
Amelia
Big Chimney
Blakely
Blue Creek
Clyde
Coal Ridge
Coco
Copenhaver
Cup
Elkview
Frame
Gazil
Hightop
Kendalia
Middle Fork
Milliken
Odell
Pentacre
Pinch
Pond Fork
Quick
Rosina
Sanderson
Schrader
Spangler
Stoffel
Three Mile
Villa
Walgrove
Wills Creek
York

Big Sandy District
Apgah
Barren Creek
Clendenin
Corton
Heatherman
Queen Shoals
Sybial
Weir
Wellford

Washington District
Alum Creek
Ballard
Big Coal
Brounland
Dungraff
Emmons
Forks of Coal
Fuquay
Lico
Olcott

Malden District
Annfred
Belle
Burning Springs
Cinco
Coal Fork
Dana
Five Mile
Levi
Malden
Orensford
Piatt
Plus
Point Lick
Putney
Riverview
Rutledge
Spring Fork
Tad

Jefferson District
Amandaville
Indian
Lewis
Spring Hill
St. Albans

Loudon District
Bownemont
Chesapeake
Garnet
Hernshaw
Kanawha City
Marmet
Owens
Ruth
South Charleston

Cabin Creek District
Acme
Burnwell
Cabin Creek
Cannelton
Carbon
Cedar Grove
Chelyan
Coalburg
Cofoco
Crown Hill
Dawes
Decota
Diamond
Donwood
Dry Branch
East Bank
Eskdale
Gallagher
Giles
Glasgow
Greencastle
Handley
Hansford
Holly
Hudnall
Hugheston
Jochin
Kayford
Laing
Leewood
Livingston
London
Mammoth
Miami
Monarch
North Carbon
Notomine
Nuckolls
Ohley
Pond Gap
Pratt
Quarrier
Quincy
Red Warrior
Ronda
Sandy City
Sharon
Shrewsbury
Standard
Ward
Wevaco
Whitaker
Winifrede
Winifrede Junction
Witcher


LEWIS COUNTY

Freeman's Creek District
Alum Bridge
Bennett
Butchersville
Camden
Churchville
Edmiston Station
Fink
Freemansburg
Leading Creek
Shadybrook
Vadis
Valley Chapel

Hacker's Creek District
Aberdeen
Berlin
Corley Stop
Deanville
Dovener
Fisher Summit
Gaston
Jackson's Mill
Jane Lew
Lightburn
Maxwell
Turner
Westfield
Weston

Skin Creek District
Alkire's Mills
Georgetown
Horner
Vandalia

Courthouse District
Aspinall
Beall's Mills
Brownsville
Copley
Edmiston
Finster
Rohrbaugh

Collins Settlement District
Arnold
Bablin
Blake
Chapman
Crawford
Duffy
Emmart
Ingo
Ireland
Jacksonville
Jewell
Kemper
Orlando
Peterson
Roanoke
Walkersville
Wildcat
Wymer


LINCOLN COUNTY

Carroll District
Bowles
Cowhide
Easy
Hamlin
Myra
Portersville
Sweetland

Sheridan District
Branchland
Hubball
Sheridan
Smith
West Hamlin

Duval District
Alkol
Amy
Caldona
East
Garrett's Bend
Griffithsville
Snowden
Tango
Woodville
Yawkey

Washington District
Big Coal Fork
Ivaton
McCorkle
Priestley
Sod
Sumerco
Trail

Union District
Hager
Jenks
Sias
Sugartree

Jefferson District
Allen
Bear Branch
Bernie
Bulger
Mud
Palermo
Spurlockville

Laurel Hill District
Bolin
Bradyville
Cuzzie
Fourteen
Kinder
Marigold
Midkiff
Minerva
Price
Ranger
Redwing
Rockville
Spears
Wewanta

Harts Creek District
Atenville
Dollie
Eden Park
Ferrellsburg
Fry
Gill
Harts
Leet
Rector
Sand Creek
Toney


LOGAN COUNTY

Chapmanville District
Alonzo
Banco
Big Creek
Chapmanville
Curry
Godby
Halcyon
Kitchen
Shirley
Stone Branch
Whirlwind

Logan District
Barnabus
Beebe Place
Blair
Clothier
Cleankoal
Cora
Dehue
Dobra
Ethel
Fort Branch
Henlawson
Hetzel
Holden
Lake
Logan
Macbeth
Micco
Monaville
Monclo
Monitor
Monitor Junction
Mt. Gay
Nibert
Nilkinson
Oilville
Omar
Peach Creek
Peck's Mill
Ralumco
Rossmore
Sarah Ann
Shamrock
Sharples
Shegon
Slagle
Sovereign
Stirrat
Stollings
Switzer
Verdunville
Wanda
Whitman
Whitman Junction
Yolyn

Triadelphia District
Accoville
Amherstdale
Braeholm
Christian
Crites
Cyclone
Davin
Emmett
Farling
Kistler
Landville
Latrobe
Lorado
Lundale
Mallory
Man
Rita
Robinette
Three Forks
Verner


McDOWELL COUNTY

Sandy River District
Avondale
Beartown
Bradshaw
Clearfork Junction
Douglas
Garland
Hull
Iaeger
Isaban
Jolo
Lex
Litwar
Longpole
Mile Branch
Mohawk
Nacols
Panther
Paynesville
Rock Ridge
Sand Huff
Wilmore
Wyoming

Brown's Creek District
Asco
Big Four
Big Sandy
Capels
Davy
Deegans
East Vivian
Eckman
Erin
Hallsville
Hemphill
Hensle
Keystone
Kimball
Landgraff
Maitland
Marytown
Monegan
Pado
Premier
Roderfield
Superior
Twin Branches
Vivian
Welch

Northfork District
Algoma
Ashland
Burke's Garden
Crumpler
Gilliam
McDowell
Northfork
Rolfe
Worth

Elkhorn District
Elkhorn
Ennis
Kyle
Maybeury
Powhatan
Switchback

Adkin District
Anawalt
Blackwolf
Dearing Effler
Elbert
Filbert
Gary
Havaco
Jed
Jenkinjones
Kennon
Leckie
O'Toole
Pageton
Thorpe
Wilco

Big Creek District
Atwell
Bartley
Beech Fork
Berwind
Canebrake
Caretta
Coalwood
Cucumber
Dry Fork
Eight
English
Excelsior
Newhall
Peapatch
Rift
Six
Squire
Susanna
Valls Creek
War
Warrior Mines
Yukon


MARION COUNTY

Mannington District
Brink
Condit
Curtisville
Galletin
Glover Gap
Grangeville
Homewood
Joetown
Logansport
Mannington
Metz
Rymer
Seven Pines

Lincoln District
Bingamon
Carolina
Farmington
Festus
Four States
Idamay
James Fork
McClellan
Rachel
Sturm's Mill
Upton
Worthington

Fairmont District
Barrackville
Barnesville
Fairmont
Gaston
Katy
Shagtown
Thoburn
Traction Park
Upton/Uptown
Wahoo
Watson

Paw Paw District
Basnett
Baxter
Fairview
Grant Town
Hoodsville
Murray
Rivesville

Winfield District
Anita
Bunners
Canton
Catawba
Dakota
Fairmont Junction
Forksburg
Hoult
Jordan
Montana Mines
Neel

Grant District
Bendolph
Boothville
Chiefton
Eldora
Everson
Hall Mill
Highland
Hutchinson
Jayenne
Kilarm
Middleton
Monongah
New England
Powell

Union District
Benton's Ferry
Colfax
Gaston Junction
Gath
Hammond
Johntown
Kingmont
Palatine
Sumaria


MARSHALL COUNTY

Union District
Benwood Junction
McMechen
Mt. Olive
Sherrard
Upper Benwood

Sand Hill District
Dallas
Golden
Majorsville
Sand Hill
Viola

Webster District
Calis
Knoxville
Limestone
Pleasant Valley

Washington District
Glendale
Moundsville

Clay District
Captina Island
McKeefrey

Cameron District
Cameron
Loudenville

Franklin District
Captina
Elk
Fish Creek Island
Graysville
Welcome
Woodlands

Meade District
Glen Easton
Meighen
Millboro
Rosby's Rock
St. Joseph

Liberty District
Adaline
Bannon
Bellton
Boardtree
Howard
Kausooth
Nuse
Woodruff


MASON COUNTY

Waggener District
Clifton
Hartford
Lakin
Mason
Spilman
West Columbia

Graham District
Graham Station
Longdale
New Haven

Robinson District
Heights
Maggie
Old Town
Sassafras
York

Lewis District
Point Pleasant
Wagner

Cooper District
Ambrosia
Beech Hill Station
Board
Brighton
Flatrock
Greer
Letart
Rayburn
Santown

Cologne District
Chestnut
Leon
Rollins

Union District
Arbuckle
Capehart
Deerlick
Elmwood
Grimm's Landing
Gunville
Nat
Stevens
Tribble
Waterloo
Yeager

Arbuckle District
Beech Hill
Condee
Couch
Five Mile
Flaxton
McCausland
Siloam
Southside
Stockton
Veranda

Clendenin District
Arlee
Beale
Ben Lomond
Caddie
Elwell
Fay
Gallipolis Ferry
Henderson
Hogsett
Pondlick
Redmond
Wyoma

Hannan District
Apple Grove
Ashton
Brian
Ellen
Glenwood
Mercer's Bottom
Mt. Olive
Upland


MERCER COUNTY

Jumping Branch District
Barn
Dunns
Egeria
Flat Top
Lovern

Plymouth District
Athens
Lerona
Mercer Healing Springs
Peltry
Speedway

East River District
Elgood
Gardner Junction
Hatcher
Kellysville
McKenzie
Oak Grove
Oakvale
Primaton
Willowton

Rock District
Black
Bluestone
Beeson
Bramwell
Camp Creek
Coaldale
Coopers
Crustal
Dott
Duhring
Flipping
Freeman
Gardner
Giatto
Godfrey
Goodwill
Hiawatha
Kale
Kegley
Kegley Station
Lashmeet
Lowe
Mannering
Matoaka
McComas
Montcalm
Mora
Nemours
Pinoak
Rock
Ruth
Spanishburg
Springton
Smokeless
Sylvia
Wenonah
Widemouth
Windmill Gap
Wolfe

Beaver Pond District
Ada
Billie
Bluefield
Brush Fork
Glenwood Park
Ingleside
Littleburg
New Hope
Sand Lick
South Bluefield
Stony Gap


MINERAL COUNTY

Frankfort District
Alaska/Fort Ashby
Cedar Cliff
Champwood
Cumberland
Dan's Run
Knobley
Maryland Junction
Patterson Creek
Ridgeley
Seymour
Wagoner
Wiley Ford

Cabin Run District
Meadville
Reese's Mill

Welton District
Antioch
Burlington
Elliber Springs
Ridgeville
Russelldale

New Creek District
Claysville
Gerstell
Keyser
Laurel Dale
New Creek
Noswad

Elk District
Barnum
Blaine
Elk Garden
Emoryville
Gleason
Harrison
Hartmansville
Hubbard
Nethken
Oakmont
Schell
Shaffer
Shaw
Sulphur City
Wabash
Windom

Piedmont District
Beryl
Hampshire
Piedmont


MINGO COUNTY

Warfield District
Canterbury
Eugene
Gray Eagle
Kermit
Selwyn
Spaulding

Harvey District
Breeden
Buttercup
Dingess
Kirk
Lowney
McCloud
Parsley
Trace

Hardee District
Belo
Blockton
Lenore
Maher
Myrtle
Naugatuck
Rapp

Lee District
Bias
Borderland
Chattaroy
Cinderella
Delbarton
East Williamson
Hatfield
Lobata
Merrimac
Nolan
Puritan Mines
Ragland
Rawl
Sprig
Williamson

Magnolia District
Cedar
Edgarton
Hinch
Lick Fork Siding
Lynn
Matewan
Meador
Musick
New Thacker
Newtown
North Matewan
O'Keefe
Pie
Red Jacket
Roses Siding
Thacker
Thacker Mines
Urlan
Varney
Vulcan

Stafford District
Almwick
Baisden/Blaisden
Beech Creek
Domestic
Gilbert
Glen Alum
Hampden
Horse Creek
Justice
Lindsey
Majestic
Old Hampden
Tamcliff
Verner
War Eagle
Wharncliffe


MONONGALIA COUNTY

Battelle District
Bula
Cross Roads
Galletin
Miracle Run
Ragtown
Smith Corner
St. Cloud
St. Leo
Wadestown
Wana

Clay District
Behler
Blacksville
Daybrook
Hogans
John
McCurdysville
Mooresville
Pentress
Sandy
Statler Run
Worley

Cass District
Bowlby
Cassville
Charlotte
Holman
Jere
Maidsville
Maidsville Landing
Osage
Pursglove
Randall

Grant District
Arnettsville
Booth
Brady
Everettsville
Flickersville
Georgetown
Laurel Point
National
Osgood
Riverside
Scrafford
Westover

Clinton District
Beechwood
Clinton Furnace
Halleck
Little Falls
Opekiska
Ridgedale
Ringgold
Triune
Uffington

Morgan District
Dellslow
Dellslow Station
Greer
Mack
Morgantown
Sabraton
Star City
Sturgisson
West Sabraton

Union District
Easton
Hoard
Ice's Ferry
Jaco
McMellin
Stewartstown
Tyrone
Van Voorhis


MONROE COUNTY

Wolf Creek District
Alderson
Creamery
Elmhurst
Knobs
Wolf Creek
Wolf Creek Station

Second Creek District
Dorr
Hollywood
Monitor
Nickell's Mills
Patton
Pickaway
Second Creek
Sinks Grove

Union District
Gates
Hillsdale
Keenan
Salt Sulphur Springs
Union
Willow Bend

Sweet Springs District
Centennial
Crimson Springs
Gap Mills
Glace
Laurel Branch
McGlone
Pedro
Red Mill
Roxalia
Sweet Springs
Waiteville
Zenith

Springfield District
Greenville
Lillydale
Rock Camp
Sarton
Wayside
Wikel
Willis Bridge

Red Sulphur District
Ballard
Bozoo
Cashmere
Cloverdale
Lindside
Orchard
Peterstown
Red Sulphur Springs
White Tree Hill


MORGAN COUNTY

Cacapon District
Baird
Doe Gully
Great Cacapon
Hansrote
Largent
Lineburg
Magnolia
Orleans Crossroads
Paw Paw
Woodmont

Bath District
Berkeley Springs
Berryvale
Round Top
Sir John's Run

Allen District
Brosius
New Hope
Riderville
Smith Crossroads
Spohrs Crossroads

Sleepy Creek District
Cherry Run
Holton
Sleepy Creek

Rock Gap District
Omps
Rock Gap
Stotler's Crossroads

Timber Ridge District
Oakland
Ridge


NICHOLAS COUNTY

Jefferson District
Albion
Beech Glen
Belva
Bentree
Cambria
Dixie
Drennen
Greendale
Little Elk
Lockwood
Swiss
Tipton
Vaughan
Vinton

Grant District
Burd
Gilboa
Harriet
Kessler's Cross Lanes
Poe
Sparks
Zela

Summersville District
Dade
Enon
Gad Summersville

Hamilton District
Almorris
Bays
Birch River
Hookersville
Kirkwood
Morris
Muddlety
Opal
Persinger
Skyles
Wade
Waggy

Beaver District
Allingdale
Beaver
Calvin
Coal Siding
Craigsville
Cranberry
Curtin
Delphi
Holcomb
Nile
Robinwood
Tioga
Woodbine

Richwood District
Lafrank
Richwood

Kentucky District
Canvas
Carl
Deepwell
Deer Creek
Donald
Fenwick
Leivasy
Lowland
Nettie
Ophelia
Saxman
Toad

Wilderness District
Bamboo
Bruce
Carnefix Ferry
Fowler Knob
Hominy Falls
Miller
Mt. Lookout
Mt. Nebo
Nallen
Pool
Runa
Snowhill


OHIO COUNTY

Richland District
Glenn's Run
Shannon
Warwood
Willow Springs
Wilson

Liberty District
Atkinson's Crossing
Clinton
Potomac
West Liberty

Triadelphia District
Dallas
Elm Grove
Parkview
Peterson Bottom
Point Mills
Roney's Point
Triadelphia
Twilight
Valley Grove
Wheeling Park

Ritchie District
Center
Clay
Echo Point
Fulton
Greggs
Leatherwood
Madison
Mont De Chantal
Ritchie
Top Mill
Washington
Webster
Wheeling
Wheeling Heights
Whitfield
Wood


PENDLETON COUNTY

Union District
Brood
Harper's Mill
Key
Macksville
Mouth of Seneca
Onego
Riverton
Roaring
Simoda
Teterton

Mill Run District
Brushy Run
Creek
Ketterman
Kline
Mozer
Smoke Hole
Upper Tract

Bethel District
Brandywine
Deer Run
Fort Seybert
Miles

Franklin District
Cave
Franklin
Harper
McCoy's Mill
Oak Grove
Ruddle
Zigler

Circleville District
Cherry Grove
Circleville
Dry Run
Hunting Ground
Rexrode

Sugar Grove District
Dahmer
Mitchell
Moatstown
Moyers
Sugar Grove
Thorn


PLEASANTS COUNTY

Grant District
Belmont
Cluster
Eureka
Harness
Salama
Waverly
Willow

Washington District
Craig
St. Marys

Union District
Algeria
Avilla
Delong
Grape Island
Lytton
Raven Rock
Sugar Valley

Lafayette District
Adlai
Federal
Fern
Hebron
Shawnee

McKim District
Crisp
Gibson
Maxwell
McKim
Poynette

Jefferson District
Borland
Calcutta
Horseneck
Newlandsville
Parrish
Pleasants
Schultz


POCAHONTAS COUNTY

Greenbank District
Arbovale
Bartow
Boyer
Braucher
Burner
Cass
Deer Creek
Dunmore
Durbin
Frank
Gertrude
Greenbank
Hosterman
Mace
May
Nida
Nottingham
Raywood
Sitlington
Spruce
Thornwood
Top of Allegheny
Wanless
Wildell

Edray District
Big Run
Brownsburg
Campbelltown
Edray
Linwood
Onoto
Slaty Fork
Stony Bottom
Warwick
Woodrow

Little Levels District
Beard
Burnsides
Burr
Denmar
Hillsboro
Jacox
Kennison
Lobelia
Locust
Mill Point
Raintown
Seebert
Spice
Spice Run
Violet
Watoga

Huntersville District
August
Buckeye
Clawson
Clover Lick
Frost
Harter
Huntersville
Knapp
Marlinton
Minnehaha Springs
Rimel
Thorny Creek


PRESTON COUNTY

Grant District
Beaver Hole
Brandonville
Bruceton Mills
Clifton Mills
Florence
Glade Farms
Hazleton
Pisgah
Sand Spring

Pleasant District
Cuzzart
Hudson
Morgan's Glade
Orr
Rockville
Valley Point
Woolen Mills

Valley District
Bretz
Brown's Mills
Bull Run
Burk
Cascade
Guseman
Herring
Kane Creek
Masontown
Reedsville
Rohr

Lyon District
Austen
Gladesville
Hardman
Hiorra
Independence
Irondale
Newburg

Kingwood District
Anderson
Howesville
Invermere
Kingwood
Manown
Oriole
Pleasantdale
Snyder
Southerland

Portland District
Afton
Albright
Caddell
Corinth
Cranesville
Dority
Heyden
Holmes
Hopemont
Larew
Manheim
Morlan
Rodamers
St. Joe
Terra Alta
Whetsell

Reno District
Buckhorn
Colebank
Denver
Etam
Evansville
Fellowsville
Macomber
Marquess
Rowlesburg
Sinclair
Tunnelton
West End

Union District
Ambersburg
Amboy
Aurora
Breedlove
Broookside
Carmell
Dayton
Eglon
Erwin
Horseshoe Run
Madison Run
Sell
White


PUTNAM COUNTY

Buffalo District
Albatross
Buffalo
Midway
Pliny
Robertsburg
Round Knob
Rumer
Woods

Union District
Bee
Emma
Extra
Hugo
Liberty
Philoah
Redhouse Shoals
Sigman

Teays Valley District
Fraziers Bottom
Jones
Rena
Waldo

Scott District
Oak Forest
Scary
Scott Depot
Teays
Winfield

Curry District
Burdette
Byrnside
Eggleton
Frank
Ida
Nye

Pocatalico District
Alpha
Bancroft
Black Betsy
Brilliant
Confidence
Heizer
Lanham
McClanahan
Nitro
Paradise
Plymouth
Poca
Raymond City
Winter


RALEIGH COUNTY

Marsh Fork District
Arnett
Birchton
Dry Creek
Edwight
Emerson
Eunice
Hazy
Launa
Marfork
Montcoal
Munition
Naoma
Packsville
Pettus
Pine Knob
Posey
Red Bird
Saxon
Stickney
Zada

Clear Fork District
Ameagle
Artie
Clear Creek
Colcord
Dameron
Dorothy
Jarrold's Valley
Lawson
Leevale
Matville

Trap Hill District
Bolt
Bryson
Eccles
Glen Daniel
Glen White Junction
Harper
Hoohoo
Lester
Metalton
Stover
Surveyor
Tolley

Town District
Affinity
Beckley
Beckley Junction
Cabell
Cedar
Cirtsville
Crab Orchard
Cranberry
Glen White
Hot Coal
Lanark
Mabscott
Maynor
McCreery
Oswald
Pemberton
Price Hill
Prosperity
Riley
Royal
Skelton
Sophia
Sprague
Stanaford
Stonewall
Sweeneyburg
Sylvia
Tamroy
Terry
Warden
Wickham
Wright

Slab Fork District
Amigo
Besoco
East Gulf
Helen
Hotchkiss
Killarney
Lego
Lillybrook
Lymwinn
Madeline
McAlpin
Mead
Odd
Princewick
Rhodell
Slab Fork
Stonecoal
Stotesbury
Tams
Ury
Winding Gulf

Shady Springs District
Abney
Beaver
Blue Jay
Cool Ridge
Crow
Daniels
Fireco
Fitzpatrick
Ghent
Glen Hedrick
Glen Morgan
Grandview
Jonben
Raleigh
Rodes
Shady Springs
Sullivan
Table Rock
Whitby
Worley

Richmond District
Abraham
Dillon
Epperly
Hamlet
Long Bottom
New
Pear
Pluto


RANDOLPH COUNTY

New Interest District
Kerens
Pettit
Montrose

Leadville District
Buxton
Canfield
Elkins
Gilman
Harding
Laurel
Lumber
Read
Sullivan
Weaver
Whyte

Roaring Creek District
Burnt Bridge
Coalton
Ellamore
Findley
Fisher
Kingsville
Lantz
Look
Mabie
Midvale
Norton
Pumpkintown

Beverly District
Bemis
Beverly
Bowden
Faulkner
Flint
Meadows
Montes
Weese Crossing
Woodrow

Dry Fork District
Alpena
Day's Mill
Dry Fork
Evenwood
Gandy
Glady
Harman
Harperton
Hazelwood
Horton
Job
Kuntzville
Little Italy
Osceola
Perlytown
Red Creek Junction
Sully
Whitmer

Valley Bend District
Beulah
Dailey
Steiner
Valley Bend

Middle Fork District
Adolph
Beech Run
Blue Oak
Cassity
Cubana
Czar
Helvetia
Huff
Loda
Long
Mace
Newlonton
Pickens
Silica
Suncrest

Huttonsville District
Cheat Bridge
Elkwater
Huttonsville
Lee Bell
Mill Creek

Mingo District
Blue Springs
Hopkins