Skip
Navigation

State Treasurer
Of
West Virginia

Name County Politics Elected or Appointed
Campbell Tarr Brooke Republican 1863-64
Jacob H. Brister Taylor Republican 1866
James A. Macauley Ohio Republican 1868
John S. Burdett Taylor Democrat 1870
John S. Burdett Taylor Democrat 1872
1Sobieski Brady Ohio Democrat 1876
Thomas J. West Harrison Democrat 1876
Thomas O'Brien Ohio Democrat 1880
William T. Thompson Cabell Democrat 1884
William T. Thompson Cabell Democrat 1888
John M. Rowan Monroe Democrat 1892
M. A. Kendall Wood Republican 1896
Peter Silman Kanawha Republican 1900
Newton Ogden Pleasants Republican 1904
E. Leslie Long McDowell Republican 1908
E. Leslie Long McDowell Republican 1912
W. S. Johnson Fayette Republican 1916
W. S. Johnson Fayette Republican 1920
W. S. Johnson Fayette Republican 1924
W. S. Johnson Fayette Republican 1928
Richard E. Talbott Barbour Democrat 1932
Richard E. Talbott Barbour Democrat 1936
Richard E. Talbott Barbour Democrat 1940
Richard E. Talbott Barbour Democrat 1944
Richard E. Talbott Barbour Democrat 1948
2William H. Ansel, Jr. Hampshire Democrat 1950
William H. Ansel, Jr. Hampshire Democrat 1952
Orel J. Skeen Jackson Democrat 1956
John H. Kelly Kanawha Democrat 1960
John H. Kelly Kanawha Democrat 1964
John H. Kelly Kanawha Democrat 1968
John H. Kelly Kanawha Democrat 1972
3Ronald G. Pearson Marion Republican Appointed July 5, 1975
Larrie Bailey Marion Democrat 1976
Larrie Bailey Marion Democrat 1980
A. James Manchin Marion Democrat 1984
A. James Manchin Marion Democrat 1988
4Thomas E. Loehr Wetzel Democrat Appointed July 9, 1989
Larrie Bailey Marion Democrat 1990
Larrie Bailey Marion Democrat 1992
John D. Perdue Kanawha Democrat 1996
John D. Perdue Kanawha Democrat 2000
John D. Perdue Kanawha Democrat 2004
John D. Perdue Kanawha Democrat 2008
John D. Perdue Kanawha Democrat 2012

1Assumed office January 30, 1876, to fill unexpired term of John S. Burdett, who was impeached and removed from office by vote of the members of the Senate on January 21, 1876.
2Appointed December 19, 1949 to fill vacancy caused by death of Richard E. Talbott, December 17, 1949. Elected 1950 for unexpired term.
3Appointed July 5, 1975, to fill unexpired term of John H. Kelly, resigned.
4Appointed July 9, 1989, to fill unexpired term of A. James Manchin, resigned.


West Virginia Archives and History